סרטים ישנים

כאשר חושבים על סרטים ישנים לא תמיד הכוונה היא לסרטים מלפני 100 שנה ויותר. הצעירים יגידו שאפילו סרטים ישנים לצפייה ישירה מלפני 20 שנה הם סרטים ישנים בזמן שהמבוגרים יותר יחשבו על סרטים מהמאה הקודמת שראו בצעירותם.
יש לכם הזדמנות לראות כאן סרטים ישנים לצפייה ישירה שהם קלאסיקה, עם שחקנים ובמאים ששמו את החותמת שלהם בהיסטוריה של הקולנוע ובדרך כלל אין אפשרות לצפות בסרטים האלה במקום אחר.

מצאת שגיאה? דווחו בתגובה בתחתית העמוד!


דרגו את הסרט
[Total: 10 Average: 4.6]

מי אוהב סרטים ישנים

אי אפשר לדבר על סרטים ישנים מבלי לדבר על היסטוריה של הקולנוע. תאריך הולדתו של הקולנוע נחשב ל -28 בדצמבר 1895, אז אנטואן לומייר אירח, בפריס, מופע עם תמונות נעות. הצילומים נעשו במצלמות על ידי בניו, אוגוסט ולואי לומייר, והוצגו בעזרת מקרנים שנעשו גם על ידיהם. זו הייתה הפעם הראשונה שבה השתמשו במונח “סינמטוגרפיה”.


באותה תקופה אורך הסרטים היה פחות מדקה ובדרך כלל הוצגה סצנה יחידה מחיי היומיום או מאירוע ספורטיבי, למשל. הצפיות התקיימו במהלך מופעי בידור או תערוכות רגילות. כך החל עידן סרטים ישנים האילמים, שנמשך עד שנות השלושים של המאה העשרים. בתקופה זו ליוו הסרטים מוזיקה חיה.

סרטים ישנים מלפני מאה שנה

הסרט הפך לאטרקציה עבור מעמד הביניים, כשהוא מוכר כצורת אמנות אמיתית ותפקידו בתרבות המאה העשרים. בשנת 1929 היו רוב סרטי הוליווד עם דיאלוגים ומוזיקה. נאמר שהחידוש של הצליל היה אטרקטיבי מאוד עבור הקהל והציל למעשה את תעשיית הקולנוע. בשנות הארבעים של המאה הקודמת, מלחמה ותעמולת מלחמה היו הנושאים העיקריים של הסרטים, בדו קיום עם הקרנות של יצירות ספרותיות גדולות, כמו הנרי החמישי החמישי של שייקספיר (1944) או “סיפור קנטרברי” (1944). לאחר מלחמת העולם השנייה, בשנות החמישים, הטלוויזיה הפכה לאיום על הקולנוע.

חייבים לראות סרטים ישנים כי חלקם הם ממש אקטואליים

בשנות השבעים הסרטים כללו סצנות מפורשות יותר ויותר, כמו גם תמונות גראפיות של אנשים פצועים ומדממים. קבוצה חדשה של יוצרי קולנוע הופיעה כמו פרנסיס פורד קופולה, סטיבן שפילברג, ג’ורג ‘לוקאס ובריאן דה פלמה, במקביל מתחילה הפופולאריות הגוברת של הסרטים.


בשנות השמונים צפייה בסרטים בבית הייתה כבר למשהו רגיל. בשנות האלפיים הגיע תורם של הסרטים התיעודיים להצלחה מסחרית. יש לציין שהרבה אנשים מחפשים סרטים ישנים לצפייה ישירה כי למעשה סרטים אלה הם הקלאסיקה של הקולנוע. גם בישראל לקטגוריה של סרטים ישראלים ישנים לצפייה ישירה יש קהל לא קטן ונאמן כך שכל סרט ישן ישראלי זוכה להמון צפיות.

One Comment

 1. צילה
  24 בספטמבר 2020 @ 3:19

  אני אוהבת סרטים ישנים שמזכירים לי תקופות אחרות כאשר הייתי צעירה.
  תעלו כמה שיותר סרטים ישנים.
  תודה

  Reply

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות