סרטים דוקומנטריים

ישנם אנשים שמעדיפים סרט דוקומנטרי במקום כל סרט אחר. האמת היא שהגבול בין סרטים דוקומנטריים לצפייה ישירהו לבין הדיווחים, החדשות או כל פורמט טלוויזיה או אינטרנט אחר, נוטה להיות מוגדר ליתר דיוק. הבחנה זו מתבהרת יותר ויותר ביחסים בין המציאות מול המצלמה, שנלכדה ישירות ובאותנטיות של התוצאה הסופית …

מצאת שגיאה? דווחו בתגובה בתחתית העמוד!


דרגו את הסרט
[Total: 5 Average: 5]

סרטים דוקומנטריים לצפייה ישירה

המורכבות וריבוי של צורות חדשות שאומץ על ידי ז’אנר של סרטי דוקו, קובע את קו ניתוח רלוונטי, החל מהחידוש טכנולוגי האחרון של ציוד צילום, ועד להפעלת אתרי אינטרנט באינטרנט ועד לייצור היתר האחרון של סרטים דוקומנטריים לצפייה ישירה שיש להם ערך עמיתי.
במאי הקולנוע של כל סרט תיעודי שהוא הלא בדיוני יכול לאמץ שיטות גישה שונות בכדי לקבל פרספקטיבה יצירתית על המציאות, שניים מהניסיונות הללו הוכחו כנפוצים ביותר: הגישה התיעודית והגישה העובדתית. אם מדברים סרטי דוקו יש להבדיל את עצמו מהסרט העובדתי על ידי מטרתו החברתית פוליטית: זהו סרט עם מסר קונקרטי, עובדה לא טיפוסית ליצירת אמנות, אך חשוב מכך, מכיוון שהוא הופך את הסרט התיעודי לצורת אמנות ספציפית.

הדמיון לאנשים או למקרים אמיתיים הוא ממשי…

היינו רגילים עד לא מזמן עם האזהרות מהגן: “כל דמיון לאנשים או למקרים אמיתיים הוא מקרי בהחלט …” האזהרה סימנה את הפחד מפני פעולות תגמול, אזהרה שלמרות ש”השראה עובדות אמיתיות “, או בקיצור הסרט היה פיקציה.
לגבי סרטים דוקומנטריים לצפייה ישירה נראה כי הפוך הוא הנכון. מחברי הבדיון עושים כל שביכולתם בכדי לזכות בסיבוב האותנטיות. הכתב, עם המצלמה בפעולה, הפך לדמות קבועה בסרטי העלילה, תוך התייחסות ברורה לז’אנר של סרטי דוקו. בדיה ותיעוד מתקיימים יחד על המסך הגדול או הקטן, לבלבול או התפטרותו של הצופה, שכבר לא מבחין בקלות באמיתות הזיוף שלו.

סרטי דוקו טובים ובעצם כל סרט תיעודי מביא לנו גם ידע וחינוך

בהתפתחות המקבילה של סרט תיעודי והסרט בדיוני, המסקנה הקלה והפשטנית תהיה שסרטים בדיוניים הם טובים לבידור וכי סרטים דקומנטריים לצפיה ישירה מקלים על הידע ומסביר תופעות אמיתיות. אך עם חלוף הזמן, סרטי דוקו רבים שהופקו בהיבט דידקטי, לא מזמן מילאו תפקיד זה. ז’אנר הסרט החינוכי ככזה איבד את הקרקע בגלל דיווחי חדשות, אך גם הסרט התיעודי עצמו.
סרט דוקומנטרי טוב הוא עדיין יצירה קבועה בעיצומה, בטח העומדת לרשות המקריות במידה הרבה יותר גדולה מסט סרטים. זה לא נדיר שקולנוען דוקומנטרי יכין נושא מסוים ויחזור מהצילומים עם סיפור אחר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות